מאכלים לשמירת בריאות החניכיים

 

צחצוח שיניים שגרתי, שימוש בחוט דנטאלי ושטיפה עם מי פה שומרים על השיניים והחניכיים במצב בריאותי טוב וידועים כפעילות מניעה למחלות חניכיים.
בעוד שההקפדה על פעולות אלו בשגרת היומיום היא הנשק החזק ביותר ללחימה בחיידקים ולטיפול בבריאות השיניים והחניכיים , תמיד ניתן לחזק אותו ולהוסיף לתפריט התזונה  מזונות שטובים לבריאות חניכיים וזאת בנוסף להגבלת ממתקים מסוכרים ומזונות המכילים חומצה.

מוצרי חלב

הוספת מוצרי חלב לתזונה. חלב ומזונות אחרים כגון גבינה ויוגורט אינם מכילים סידן לחיזוק העצמות בלבד, אלא גם חלבון בשם קזאין.  מחקרים מראים כי חלבון הקזאין מפחית את רמות החומציות בפה. בנוסף, שתיית חלב מנטרלת חומצות המיוצרות על ידי חיידקים וגורמות לפלאק.

יחד עם זאת שתיית חלב עם דגנים או קינוח אינה מפיקה אותה תועלת כמו צריכה ישירה לאחר האכילה. אין חלב בסביבה? אפשר לאכול פיסת גבינה במקום.

גינגר

שורש הזנגביל

שורש זנגביל נחשב כצמח מרפא המכיל תכונות אנטי דלקתיות. ג'ינג'ר מקדם רקמה בריאה בפה. הוספת שורש הזנגביל תפריט התזונה הוא שיטה טובה יותר לתוספת טעם למזונות שאנו צורכים.

תפוחים

אכילת תפוחים משפיעה על הבריאות לטווח הארוך ויעילה אף לבריאות הפה. פעולת הלעיסה מדרבנת תפקוד טיהור לניקוי הפלאק המצטבר על החניכיים והשיניים. יש לוודא שטיפה עם מי פה לאחר אכילת התפוחים, שכן למרות בריאותם, הם עשויים לחשוף את הפה לחומצות.

שפע ירקות בעלי עלים ירוקים
אין זה סוד שסלט ירקות בריא לגוף, אך הוא מוצלח במיוחד בשמירת פה נקי, היות והוא גדוש בסיבים, כלומר, הוא כרוך בלעיסה רצינית. הרוק הנוסף שנוצר מהלעיסה, מנטרל חיידקים בפה. ירקות עשירים בסיבים כגו תרד טרי, סלרי ואפילו שעועית מבושלת, מציעים הטבה זו.

חיסול החיידקים, שכבה אחר שכבה.

בצל טרי הוא מזון רב עוצמה ללחימה בחיידקים. כן, ריח רע מהפה הוא האויב, אך מסיבה זו נוצרו מי פה ללא סוכר לבריאות החניכיים. הבצל מכיל מרכיב מיקרוביאלי שהורג חיידקים, ועל פי מחקר אחד, הוא הורג ארבעה זני חיידקים המובילים למחלות חניכיים וחורים בשיניים. מומלץ להוסיף בצל לסלט, לכריכים או למרקים ותבשילים.


לקריאה נוספת ראה גם:

 

סיגריות אלקטרוניות ומחלת חניכיים – החשיפה לכימיקלים בסיגריות אלקטרוניות יכולה לגרום למחלת חניכיים , מאמר בנושא באתר העיתון DailyMail.

מאמר בנושא תפקיד התזונה כטיפול מניעתי במחלות חניכיים.

מאמר בנושא תפקיד התזונה במחלות חניכיים.